Нахутът е много вкусна за мен храна, а ако се направи гугъл-справка, ще се види и колко е полезен и само мога да се чудя защо в България не са по-популярни ястията с него.
За първи път сготвих нахут вместо обичайния боб преди около година и оттогова често присъства в менюто ни под различни форми. Препоръчвам ви да си направите и хумус.
Днес ви предлагам едни нахутени кюфтенца, които имат някакво сходство с фалафелите, но имат друг вкус и консистенция, а и най-важното - печени са, при това върху хартия, така че е по-вероятно да се захванете с приготвянето им. Няма мазни съдове за миене после, няма напръскана с олио печка.
Продукти:
- 200 гр. нахут
- 1 глава лук
- 3 скилидки чесън
- 2 ч.л. смлян кимион
- 1/2 връзка магданоз
- 1 яйце
- 50 мл. олио (но това е според вкуса, може повече, може по-малко, сигурно може и без)
- 1-2 с.л. брашно за уплътняване на сместа
Отцежда се, смила се в блендер и се прехвърля в купа. При него се добавят яйцето, накълцаната на ситно глава лук, настърганият чесън, подправките и олиото. Всичко се намачква с преса. Ако сместа е рядка, се добавят една - две лъжици брашно.
С хартия се застила голямата тава от фурната. С лъжица се гребва от сместа и върху хартията се оформят кюфтенца, това може да стане и с микри ръце, разбира се, но аз предпочитам да не се цапам излишно. Пекат се на 220 градуса по средата до почервеняване на краищата.
Сервират се с млечен сос с тахан:
За соса:
- 1 кофичка кисело мляко
- 2 скилидки чесън, настъргани
- 2 с.л. сусамов тахан
Сусамовият тахан се приготвя много лесно като суров сусам се смели в кафемелачка, добави се зехтин, разбърка се и се затвори в кутийка, която се прибира в хладилник. Издържа много дълго време.
Всички продукти за соса просто се смесват, после всеки си взима кюфтенцето с ръка, топи си в соса и яде, по-изисканите могат да си сложат няколко броя в чинийка, да полеят отгоре със сос и да се измъчват с прибори.
Няма коментари:
Публикуване на коментар