На снимката се виждат две хлебчета, които се различават само по едно - лявото е замесено с квас, а дясното - с мая. Хлебчетата са изцяло от лимецово брашно, което е бедно на глутен и затова не очаквайте бухнал и мек като пух хляб.
За хлебчето с квас:
- 500 гр. брашно от лимец
- 50 гр. слънчогледови семки
- 1 ч.ч. квас
- 2-3 с.л. олио
- вода за меко тесто.
Брашното и семките разбъркваме в купа и правим кладенче, в което сипваме олиото, кваса и водата. Замесваме меко тесто, което леко да лепне по ръцете. Прехвърляме тестото във форма за хляб и оставяме да втаса за цяла нощ на стайна температура. На сутринта, като станем навреме в 6.00 - 6.30, пъхаме хляба във фурната на 200-190 градуса и печем до готовност. Топлият хляб намазваме с вода и завиваме в кърпа, за да омекне. Хлябът с квас не става на трохи, дори когато втасва само веднъж.
За хлебчето с мая:
- 400 гр. брашно от лимец
- 1 ч.л. суха мая
- 2 с.л. олио
- вода за меко тесто
Брашното се разбърква с маята, в средата се прави кладенче, където се сипват мазнината и водата. Замесва се меко тесто и се оставя да втаса в намазнена купа за през нощта. На сутринта леко се премесва, оформя се като хляб и се оставя да втаса втори път. Ако хлябът с мая не втаса повторно, ще стане ронлив и ще прави много трохи. Пече се на 200 градуса. Изпича се по-бързо от хляба с квас. Сухата мая е точно толкова притеснителна, колкото и сухият квас, т.е. - никак, получава се чрез изсушаване и след разтваряне във вода, отново си връща супер силата.
За разлика от купения хляб, домашният от пълнозърнесто брашно засища много добре и е пълноценна храна. А с квас или с мая - не е толкова важно.
Няма коментари:
Публикуване на коментар